Product Details
Basic Info.
Model NO.
Honda C100 CD100
Cylinder NO.
1 Cylinder
Stroke
Four Stroke
Cold Style
Air-Cooled
Energy Transformation
Thermal Machine
Certification
CE
Thermal Machine
Internal Combustion Type
Four Stroke Principle
Exhaust Stroke
Main Market
South Asia, South America
Shipping Port
Ningbo, Guangzhou
Packing way
Neutral box/customized colour box/metal box
Bore diameter
50mm
Quality
OE quality/aftermarket quality
Transport Package
Inner Box+5 Layer Carton
Specification
aluminum: 12pc/ctn
Trademark
HSP
Origin
Ningbo, China
HS Code
8409919990
Production Capacity
80000/Year
Packaging & Delivery
Package Size
18.00cm * 17.00cm * 15.00cm
Package Gross Weight
1.900kg
Product Description
Motorcycle Parts Cylinder Block Kit for Honda C100 JD100
| Product Name | Cylinder |
| Model | C100/JD100 |
| Bore Size | 50.00mm |
| Total Height | 95.00mm |
| Face To Face Height | 69.00mm |
| Piston Pin | 13.00mm |
| Piston Ring | 1.0mm*1.0mm*2.0mm |
| Material | Iron |
| Color | Gray/Black |
| Sample | Free Sample Available |
| Logo | HSP And Customer Logo Available |
| Package | Netural Box Or Customer Designed Color Box |
| Delivery Time | Approximately 20 days |









![[Hot Item] Motorcycle Parts Cylinder Block Kit for Honda C100 CD100 12101-GN5-910](http://image.made-in-china.com/2f0j00KPtUBSEnCobl/Motorcycle-Parts-Cylinder-Block-Kit-for-Honda-C100-CD100-12101-GN5-910.webp)



