Product Details
Basic Info.
Model NO.
GY6 50cc/60cc/80cc/100cc/125cc/150cc
Cylinder NO.
1 Cylinder
Stroke
Four Stroke
Cold Style
Air-Cooled
Energy Transformation
Thermal Machine
Thermal Machine
Internal Combustion Type
Four Stroke Principle
Exhaust Stroke
Main Market
East Asia, Southeast Asia, Europe
Shipping Port
Ningbo, Guangzhou
Transport Package
Inner Box+5 Layer Carton
Specification
aluminum: 12pc/ctn
Trademark
HSP
Origin
Ningbo, China
HS Code
8409919990
Production Capacity
80000/Year
Packaging & Delivery
Package Size
18.00cm * 17.00cm * 15.00cm
Package Gross Weight
1.500kg
Product Description
GY6 50cc/60cc/80cc/100cc/125cc/150cc Parts for Honda Scooter Engine Motorcycles Spare Parts Cylinder
1.Feature:
| Product Name | Cylinder |
| Model | GY6 50/GY6 60/GY6 80/GY6 100/GY6 125/GY6 150 |
| Bore Size | 39mm/44mm/47mm/50mm/52.4mm/57.4mm |
| Total Height | 71mm/71mm/71mm/90mm/90mm/90mm |
| Face To Face Height | 53.2mm/53.2mm/53.2mm/68.8mm/68.8mm/68.8mm |
| Piston Pin | 13mm/13mm/13mm/15mm/15mm/15mm |
| Piston Ring | 0.8mm*0.8mm*0.8mm&1.0mm*1.0mm*2.0mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver/Gray/Black |
| Sample | Free Sample Available |
| Logo | HSP And Customer Logo Available |
| Package | Netural Box Or Customer Designed Color Box |
| Delivery Time | Approximately 20 days |


2.Plant:
3.Events:
4.FAQ:
1.Are you manufacturer or trading?
We are a manufacturer and trade Integrated Company founded in 2001.
2.What's your available port of Shipment?
Normally, Ningbo, Shanghai, Guangzhou, Nansha Port available.
3.Can I get samples before order placed?
Free sample is available. Freight cost is on customer side can be returened in the first order.
4.Can I choose another shipping port except Ningbo?
Guangzhou port is ok for we have a big warehouse there.

![[Hot Item] High Quality GY6 50cc/60cc/80cc/100cc/125cc/150cc Parts for Honda Scooter Engine Motorcycles Spare Parts Cylinder](http://image.made-in-china.com/2f0j00FIQfjMhJLykg/High-Quality-GY6-50cc-60cc-80cc-100cc-125cc-150cc-Parts-for-Honda-Scooter-Engine-Motorcycles-Spare-Parts-Cylinder.webp)



