Product Details
Basic Info.
Model NO.
CG 150,AKT 150,SY 150
Cylinder NO.
1 Cylinder
Stroke
Four Stroke
Cold Style
Air-Cooled
Energy Transformation
Thermal Machine
Certification
CE
Thermal Machine
Internal Combustion Type
Four Stroke Principle
Exhaust Stroke
Main Market
South America
Part Name
Cylinder Kit
Quality
High Quality & OEM Quality
Color
Black/Silver/Gray/Golden
Shipping Port
Ningbo & Guangzhou
Displacement
50 70 90 100 110 125 150 185 200 250 300 CC
Price
Competitive
Sample
Free Sample Available
Service
Professional
Transport Package
Inner Box + 5 Layer Carton
Specification
12pcs/ctn; carton volume; 430x320x220mm
Trademark
HSP
Origin
Ningbo, China
HS Code
8409919990
Production Capacity
100, 000 PCS/Year
Product Description
Motorcycle Parts Cylinder Kit for Honda CG150 AKT150 SY150
| Product Name | Cylinder |
| Model | CG150/AKT150/SY150 |
| Bore Size | 62.00mm/62.00mm/65.50mm |
| Total Height | 98.00mm |
| Face To Face Height | 68.55mm/69.10mm/69.50mm |
| Piston Pin | 15.00mm/13.00mm/15.00mm |
| Piston Ring | 1.2*1.2*2.5/1.0*1.0*2.0/0.8*0.8*2.8/(mm^3) |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver/Black/Gray |
| Sample | Free Sample Available |
| Logo | HSP And Customer Logo Available |
| Package | Netural Box Or Customer Designed Color Box |
| Delivery Time | Approximately 20 days |

![[Hot Item] Motorcycle Parts Cylinder Kit for Honda CG150 AKT150 SY150](http://image.made-in-china.com/2f0j00ySjTKWEzOrGt/Motorcycle-Parts-Cylinder-Kit-for-Honda-CG150-AKT150-SY150.webp)



