Product Details
Basic Info.
Model NO.
Honda GY6-80 47mm 50mm
Cylinder NO.
1 Cylinder
Stroke
Four Stroke
Cold Style
Air-Cooled
Energy Transformation
Thermal Machine
Thermal Machine
Internal Combustion Type
Four Stroke Principle
Exhaust Stroke
Main Market
North America, Europe
Shipping Port
Ningbo, Guangzhou
Bore diameter
47mm 50mm
Packing way
Neutral box/customized colour box/metal box
Quality
OE quality/aftermarket quality
Transport Package
Inner Box+5 Layer Carton
Specification
aluminum: 12pc/ctn
Trademark
HSP
Origin
Ningbo, China
HS Code
8409919990
Production Capacity
80000/Year
Product Description
Motorcycle Parts Motorcycle Cylinder Block Kit for Honda GY6 80 STD GY6 80 LARGE 50mm
1.Feature:
| Product Name | Cylinder |
| Model | GY6 80 STD/ GY6 80 LARGE |
| Bore Size | 47.00mm/50.00mm |
| Total Height | 71.00mm |
| Face To Face Height | 53.20mm |
| Piston Pin | 13.00mm |
| Piston Ring | 1.0mm*1.0mm*2.0mm |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver/Gray/Black |
| Sample | Free Sample Available |
| Logo | HSP And Customer Logo Available |
| Package | Netural Box Or Customer Designed Color Box |
| Delivery Time | Approximately 20 days |
2.Plant:
3.Events:




![[Hot Item] High Quality Motorcycle Parts Cylinder Block Kit for Honda GY6-80 47mm 50mm](http://image.made-in-china.com/2f0j00rHRYpjeDZNkA/High-Quality-Motorcycle-Parts-Cylinder-Block-Kit-for-Honda-GY6-80-47mm-50mm.webp)



