Product Details
Basic Info.
Model NO.
C50/C70/C90/C100/C110
Cylinder NO.
1 Cylinder
Stroke
Four Stroke
Cold Style
Air-Cooled
Energy Transformation
Thermal Machine
Thermal Machine
Internal Combustion Type
Four Stroke Principle
Exhaust Stroke
Main Market
Middle East, Europe
Shipping Port
Ningbo, Guangzhou
Transport Package
Inner Box+5 Layer Carton
Specification
aluminum: 12pc/ctn
Trademark
HSP
Origin
Ningbo, China
HS Code
8409919990
Production Capacity
80000/Year
Product Description
Motorcycle Accessories Cylinder Block Kit for Honda C50 C70 C90 C100 C110
| Product Name | Cylinder |
| Model | C50/C70/C90/C100/C110 |
| Bore Size | 39mm/47mm/47mm/50mm/52.4mm |
| Total Height | 88.5mm/88.5mm/95mm/95mm/95mm |
| Face To Face Height | 62.5mm/62.5mm/69mm/69mm/69mm |
| Piston Pin | 13.00mm |
| Piston Ring | 1.0mm*1.0mm*2.0mm |
| Material | Iron |
| Color | Gray/Black |
| Sample | Free Sample Available |
| Logo | HSP And Customer Logo Available |
| Package | Netural Box Or Customer Designed Color Box |
| Delivery Time | Approximately 20 days |









![[Hot Item] Motorcycle Accessories Cylinder Block Kit for Honda C50 C70 C90 C100 C110](http://image.made-in-china.com/2f0j00eLOYPUnFSMqN/Motorcycle-Accessories-Cylinder-Block-Kit-for-Honda-C50-C70-C90-C100-C110.webp)



