Product Details
Basic Info.
Model NO.
CG200 modify 65.5mm
Cylinder NO.
1 Cylinder
Stroke
Four Stroke
Cold Style
Air-Cooled
Energy Transformation
Thermal Machine
Thermal Machine
Internal Combustion Type
Four Stroke Principle
Exhaust Stroke
Main Market
East Asia, Southeast Asia, Europe
Shipping Port
Ningbo, Guangzhou
Bore diameter
65.5mm
Packing way
Neutral box/customized colour box/metal box
Quality
OE quality/aftermarket quality
Transport Package
Inner Box+5 Layer Carton
Specification
aluminum: 12pc/ctn
Trademark
HSP
Origin
Ningbo, China
HS Code
8409919990
Production Capacity
80000/Year
Packaging & Delivery
Package Size
17.00cm * 17.00cm * 17.00cm
Package Gross Weight
2.000kg
Product Description
High Quality Scooter Engine Parts Motorcycle Cylinder Block Kit for Honda CG200 LARGE 65.5mm
Feature:
| Product Name | Cylinder |
| Model | CG200 LARGE |
| Bore Size | 65.50mm |
| Total Height | 104.00mm |
| Face To Face Height | 77.40mm |
| Piston Pin | 15.00mm/13.00mm |
| Piston Ring | 0.8*0.8*2.8/1.0*1.0*2.0(mm^3) |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver/Gray/Black |
| Sample | Free Sample Available |
| Logo | HSP And Customer Logo Available |
| Package | Netural Box Or Customer Designed Color Box |
| Delivery Time | Approximately 20 days |
Plant:
Events:




![[Hot Item] High Quality Tricycle Engine Cylinder Block Kit for Honda CG200 modify 65.5mm](http://image.made-in-china.com/2f0j00IHQGFLWBZnqv/High-Quality-Tricycle-Engine-Cylinder-Block-Kit-for-Honda-CG200-modify-65-5mm.webp)



