- Overview
- Product Description
- Company Profile
- Certifications
- Product Manufacture Process
- Exhibition
Basic Info.
Product Description
Spark Plugs Set 4x 4759 N GK
| Brand | N GK |
| Part Number | 4759 |
| Other Part Number | IKR7D |
| Weight | 40g |
| Length | 85mm |
| Height | 22mm |
| Width | 24mm |
| Spanner Size | 16 mm |
| Outer thread | 12.0 mm |
| Thread Length | 19 mm |
| Spark Position | 3.5 mm |
| Spark Plug | Fixed SAE connector, Iridium Middle Electrode, 1 - Earthed Electrode, interference Suppression 5 kOhm, with gasket seat |
| Type | Spark Plug |
Compatible with the following OEM references
| DAIHATSU | 9004851200 |
Other references
| IKR7D |
Passenger/LCV Vehicles
| Vehicle | Body | Fuel | From | To | Drive | Valves | BHP | KW |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| DAIHATSU MATERIA (M4_) 1.3 | MPV | Petrol | 10/2006 | on | FWD | 16 | 91 | 67 |
| Engine Code: K3-VE | ||||||||
| DAIHATSU MATERIA (M4_) 1.5 | MPV | Petrol | 10/2006 | on | FWD | 16 | 103 | 76 |
| Engine Code: 3SZ-VE | ||||||||
| DAIHATSU MATERIA (M4_) 1.5 ECO 4WD | MPV | Petrol | 10/2006 | on | AWD | 16 | 103 | 76 |
| Engine Code: 3SZ-VE | ||||||||
| DAIHATSU TERIOS (J2_) 1.5 4x4 | Closed Off-Road Vehicle | Petrol | 05/2006 | on | AWD | 16 | 105 | 77 |
| Engine Code: 3SZ-VE, Construction year to: 12/2007 | ||||||||




CIXI MEG AUTO PARTS CO.,LTD. is a specialized manufacturer of spark plugs, using the world advanced technology of Isostatic Pressing Ceramic Insulator, with strong technical team, advanced manufacturer facilities and well-experienced workers.
Our products range includes various kinds of high quality Automotive use, Motorcycle use, Mower & Chainsaw use and Marine engine use spark plugs. Super quality of Platinum and Iridium spark plugs are highly recommended, with much longer service life and fuel economy. We also produce the professional CNG & LGP spark plugs for heavy-duty trucks; Industrial spark plugs are also available.
Our company pays high attention to the quality management and after- sales service. In future, we will keep working hard to develop higher products, and providing customers with the best service.





![[Hot Item] Laser Iridium Spark Plug 4759 Ikr7d](http://image.made-in-china.com/2f0j00DHQcufFKszkU/Laser-Iridium-Spark-Plug-4759-Ikr7d.webp)







